Done-for-You
Nutrition Content for $19

Monthly packs of social media posts, fact sheets, evidence-informed articles and coaching tools!

Sell them!
Post on your social media!​
Use as freebies for email marketing!
Upload them in your membership portal!​
Sent to clients for more learning​

Stop wasting hours and hours on content....

One of the main reasons coaches find it so difficult to expand and scale their coaching business, is because of the time it takes to create content, post on social media, generate client resources and more! 

 

 

We want to cut that work in half! 

 

 

We provide all of these materials, with captions, ready-to-go designs and more! All you need to do is add your logo and colors and away you go! 

What is White Label?

White-label products are those that are created with business owners in mind. 

 

 

We create highly-informative, educational resources with neutral language and easy-to-change colors and designs that YOU CAN SELL AS YOUR OWN! 

 

 

Yep, that’s right! These are your intellectual property that you can sell, give away free and do much more with !

Evidence-informed Content that you can trust!

We are the ONLY white-label service out there! You may see some other providers of similar materials, but they do not have the education and qualifications of our writers! 

 

Our writers have degrees in Exercise Science, Human Nutrition, Performance Nutrition & Coaching.

Takes 2 minutes to brand your content in Canva!!

All of our designs are built in Canva.This makes the process adapting the templates to your unique design so simple. No tricky photoshop or Illustrator needed, simply click the link for each template, and you'll be redirected to Canva where it will be added to your personal account...

Hear from others just like you . . .

“I was one the first to sign up for their white label content service and they’ve exceeded my expectations. I’m saving hours of time in content creation that I can now use to devote to my actual business. I definitely recommend!”

Teresa

Nutritionist

“Really good, well researched content. The guys very trustworthy with what they send out and I’d highly recommend them!! Pleasure to deal with on any issue or questions you might have for them” 

Bob

Nutrition Coach & Gym Owner

“Ubuntu Nutrition is amazing. The service is excellent and the content is even better. I highly recommend Ubuntu to any coach!”

 

Daniel

Nutrition Coach

Great service and very customizable which is awesome. Nice to have some extra content as well for my clients without taking loads of time to create it which allows more time to be free for serving clients and marketing 👍 

Derek

PT & Coach

PLUS...
with your membership, get access to these bonuses!!

9 Reasons to join the Ubuntu

Reason #1: Easy to Edit

We use Canva for our designs, but also offer powerpoint versions

Reason #2: No attribution required

Once you download them, they are YOURS to do what you like!

Reason #3: Nutrition, health & performance

Our content is tailored toward all different coaches!

Reason #4: User-Friendly

Provide your clients with easy-to-read PDF guides

Reason #5: Evidence-Based

Our writers have Master's degrees and other nutritional qualifications in nutrition

Reason #6: Time-Saving!

It takes just two minutes to edit and brand our resources as your own!

Reason #7: Affordable

Our monthly membership costs a lot less than the time it would take for you to make these resources!

Reason #8: Sellable

You can take our resources and sell them on your website or online store!

Reason #9: Scalable

There is no limit to the amount of people you sell/give our resources to!

Every month, you get:

On the 1st of every month, we upload:

- 20+ Social media posts
- 3 in-depth PDF articles about nutrition topics
- 4+ One-page fact sheets and summaries
- 1 coaching tool
- Bonus materials (Coach statements, etc.)

It's Yours in 60 Seconds!

All you need to is fill out the form below, add your details, and the content will be there!!

 

 

This is the Monthly Membership with which you will receive access to this month’s pack of resources and all months after as long as you are a member.

 

 

PRICE: $19/mth 

 

Want to save by signing up for the annual membership? (Click here)