Ubuntu Nutrition

The Ultimate Nutrition Coach Bundle

15 Done-For-You Resources for your nutrition coaching clients! Boost your service today

What Do I get?

Nutrition Program Template ($349 value)

A detailed 12-page guide with macros, hand portion guide, habit recommendations and food guides!

Food & Eating Guide ($199 value)

A complete 9-page food guide for all the macros, fruits and veggies. Make it easier for your client to hit their macros!

Onboarding Questionnaire Template ($99 value)

A comprehensive 6-page questionnaire that you can export and make fillable to screen all of your clients

Grocery Store & Shopping List Template ($99 value)

A 3-page grocery list with a pre-trip planning section and post-trip reflection, plus of course the empty list 

Coach Pricing Sheet Template ($49 value)

A simple, aesthetic template for presenting your coaching prices along with two pages of expert tips from our top coaches

MyFitnessPal Set-Up Guide ($59 value)

A 12-page, step-by-step guide to downloading and setting up MyFitnessPal for your clients 

Coaching Services Flyer ($49 value)

A simple, aesthetic template with prompts for explaining and outlining your coaching process 

Complete Muscle Gain Guide ($299 value)

A 9-page guide complete with scientific references, taking your clients through the essential pillars of muscle gai

Complete Weight Loss Guide ($299 value)

A 13-page guide complete with scientific references, taking your clients through the essential pillars of fat loss

Coaching Yearly Planner ($199 value)

An excel spreadsheet that you can use to gameplay for an entire year of nutrition coaching

Habit Tracker ($59 value)

A complete food guide for all the macros, fruits and veggies. Make it easier for your client to hit their macros!

Weekly Meal Planner ($59 value)

A comprehensive questionnaire that you can export and make fillable to screen all of your clients

Increase Your Fruit & Veggie Intake Guide ($99 value)

A six-step guide to

Nutrition Guide during Your Period ($199 value)

A complete food guide for all the macros, fruits and veggies. Make it easier for your client to hit their macros!

Period Food Guide ($199 value)

A comprehensive questionnaire that you can export and make fillable to screen all of your clients

Presenting

The Ultimate Nutrition Coach Bundle

15 Done-For-You Resources!

This is the ultimate coaching bundle complete with: 

What Can I do with these Resources?

Sell them on Your Store!

Simply add your logos and colors to the Canva files, export and add them to your online store!

Provide to Your Loyal Clients

The Number 1 way to keep your clients coming back and renewing is to provide education and value throughout the process. Use these resources to do exactly that!

Use as Marketing Freebies!

Build your email list, develop relationships, boost your social media following and convert any interested clients

Written by Coaches for Coaches

Our writers are all highly qualified in the field of nutrition. They all have no less than a Master’s degree in this field. There are other services that provide unbranded resources like we do, but NONE OF THEM offer the level of evidence-informed writing.

We Have A 5-Star Rating
on TrustPilot!

Are you a nutrition coach?

As a self-employed nutrition coaches you have many different roles that you balance on any given day. 

 

 

 

Between social media, business development, client recruitment, system and process construction, actual face-to-face work with clients and many more, it can be overwhelming.

 

 

 

These all take precious time away from your coaching service, which needs to be the MAIN product. Yet literally 100’s of hours are poured into creating your nutrition programs, educational resources, how-to guides and more! 

 

 

What if there was a source of all these resources, that are ready to go, unbranded and you can start using them TODAY??

 

I know what you're thinking...

 

“I prefer to make all of my own resources, I don’t trust anyone else”

 

 

In the Ultimate Nutrition Bundle, all of our content is written by highly qualified nutrition coaches.

 

 

And if that isn’t enough, all of the resources are created within Canva. This means you can adjust and edit the language, writing, design in a couple of simple clicks!

Total Value: $2,275

You Pay: $99

You Save: $2,176!!

cards

The ubuntu service is top class. The information provided is up to date, scientifically backed and is easy to understand. My clients love the pdf booklets full of useless info and tips. I would recommend the service to all nutritionists, dieticians, personal trainers etc.

Conor McNamee | Coach, Gym Owner

FAQs

What we usually get asked by our customers!

This is the term given to products that can be purchased and resold without attributing the original creator. However, the product must be explicitly labelled as such, and there are few companies that do this with nutritional content. 

You will be able to brand it completely as your own product, add your brand colors, logo and whatever else you see fit. No attribution is necessary. 

Yes, all of our content is made in Canva, and can be easily edited!

You absolutely can!! As soon as you pay for the pack, the files are YOURS for selling directly on your store, to your clients, etc.

Whilst we do provide a monthly subscription, this is a once-off payment! You simply pay this one-time payment, and the content is yours forever!

Some of the images in the designs are from Canva Premium, but you can simple swap them out for free alternatives. 

A two-page PDF will be made available AND emailed to you with all of the Canva links

We do! Email info@ubuntunutrition.com for more info!

9 Reasons this Pack is a No Brainer!

Reason #1: Easy to Edit

We use Canva for our designs, but also offer powerpoint versions

Reason #2: No Attribution Required

Once you download them, they are YOURS to do what you like! ​

Reason #3: Not just for Nutrition Coaches

Our content is tailored toward all different coaches! ​

Reason #4: User-Friendly​

Provide your clients with easy-to-read PDF guides​

Reason #5: Evidence-Based

Our writers have Master's degrees and other nutritional qualifications in nutrition​

Reason #6: Time-Saving!​

It takes just two minutes to edit and brand our resources as your own! ​

Reason #7: Affordable​

Our monthly membership costs a lot less than the time it would take for you to make these resources!​

Reason #8: Sellable​

You can take our resources and sell them on your website or online store!

Reason #9: Scalable​

There is no limit to the amount of people you sell/give our resources to!​

What are others saying?